- 1.5" Shaft, 3.125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Bearing Insert | GN108KRRB |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RSAO Series |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Length Through Bore | 2.25 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Width | 4 1/2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Weight | 13.16 LB |
| EAN or UPC | 87796059689 |

