- 1.5" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- RCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly for applications where the mounting area is restricted. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 5 21/32 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing Length | 6 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2.334 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 208 |
| Housing No. | T-40224 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.516 in |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Insert | G1108KRRB |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 4.851 LB |
| EAN or UPC | 87796059641 |

