- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-19171 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Bearing Insert | GN111KRRB |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Dynamic Load Rating | 13200 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 8.126 LB |
| EAN or UPC | 87796060012 |

