- 2.9375" Shaft, 3.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RAKH pillow blocks are similar in design to other series pillow blocks but have slightly different dimensions to allow interchangeability with certain competitive designs. They may be used independently or in conjunction with RAKHL expansion units. Used in this capacity, the RAKH pillow blocks provide fixed shaft location while the RAKHL and expansion units allows for axial movement. The maximum operating temperature for the RAKH units is 250 °F (121 °C). Units are supplied with self-locking collars.
applications
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Length Through Bore | 3.625 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1215KRRB |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RAKH Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 3 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar O.D. | 4 in |
| Bolt Hole Length | 2 in |
| Base Height | 1 1/4 in |
| Housing Height | 7 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar No. | S1215K |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Base Length | 13 in |
| Bolt Hole Width | 15/16 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Weight | 26.019 LB |
| EAN or UPC | 87796061903 |

