- 1" Shaft, 1.3125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar No. | S1100K |
| Housing Height | 2 11/16 in |
| Bolt | 3/8 in |
| Base Width | 1 13/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 13/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 15/32 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | G1100KRRB TDCF |
| Base Length | 5 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Outer Ring Size | 205 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Static Load Rating [Max] | 1730 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 1 49/64 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | RAK Series |
| Housing Material | Polymer |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Dynamic Load Rating | 3550 lbf |
| Weight | 0.906 LB |
| EAN or UPC | 87796180055 |
-
HACCP Friendly


