- 1.25" Shaft, 1.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Series | RAK Series |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 17/32 in |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 206 |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 1 9/16 in |
| Bearing Insert | G1103KRRB3 TDCF |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| Weight | 3.065 LB |
| EAN or UPC | 87796152366 |

