- 2.4375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 2 9/16 in |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Housing Length | 7 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 7 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-19177 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 8.309 in |
| Bolt Hole Size | 13/16 in |
| Overall Width | 3 5/16 in |
| Bearing Insert | GN207KLLB |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 2.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Weight | 17.052 LB |
| EAN or UPC | 87796061552 |
-
Eco-Friendly


