- 2 15/16" Shaft, 7 1/4" Bolt Hole Spacing, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing No. | T-19181 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 9 1/8 in |
| Flange Thickness | 7/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 3 1/16 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 2.9375 in |
| Housing Height | 9 1/8 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Overall Width | 4 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GN215KLLB |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 15/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 10 1/4 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Weight | 32.02 LB |
| EAN or UPC | 87796061873 |
-
Eco-Friendly


