- 40 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Eccentric Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Overall Width | 1 11/16 in |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| I.D. | 40 mm |
| Outer Ring Size | 208 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 4000 lbf |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Capacity | 4000 lbf |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 1.699 LB |
| EAN or UPC | 87796104853 |

