- 1.4375" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Width | 5 1/2 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Insert Type | Steel Insert |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Housing Height | 4 7/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Length Through Bore | 10.875 in |
| Base Length | 10 in |
| Series | DRNR Series |
| Overall Width | 10 7/8 in |
| Bearing Insert | 1107KR |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Base Height | 1 in |
| Weight | 20.438 LB |
| EAN or UPC | 87796059023 |

