- 1.6875" Shaft, 3" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Base Height | 1 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Base Length | 10 in |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Series | DRNR Series |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Overall Width | 11 in |
| Base Width | 5 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 8 in |
| End Type | Open End |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Bolt Hole Width | 5/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 5 1/4 in |
| Housing Width | 4 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | 1111KR |
| Length Through Bore | 11 in |
| Weight | 25.75 LB |
| EAN or UPC | 87796059870 |

