- Single Row Angular Contact Bearing, 65 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| O.D. | 160 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695861 |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Contact Angle | 35° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 32000 lbf |
| Weight | 8.73 LB |
| EAN or UPC | 87796068971 |

