- Single Row Angular Contact Bearing, 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle, Duplex (2) Set
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| No. in Set | Duplex Set |
| Static Load Rating [Max] | 78000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 76500 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7699071 |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.118 in |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 300 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 89.4 LB |
| EAN or UPC | 87796068872 |

