- Single Row Angular Contact Bearing, 140 mm ID x 300 mm OD x 62 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact medium 7300WN series is dimensionally interchangeable with the radial 300 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. The 7300WN series can sustain heavier thrust and combined loads applications in which the thrust load is in one direction or,in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both directions or where axial displacement of the shaft must be restricted. For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Size 7303W have a 20° contact angle and a steel cage.Sizes 7304WN through 7318WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball poloted, pressed brass cage. Larger sizes 7319WN through 7330WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer-ring-piloted, high strength, machined bronze cage.Sizes 7306WN to 7318WN also available with a one-piece, high strength, machined bronze retainer (MBR).
| O.D. | 300 mm |
| Seal Material | None |
| Fillet Radius | 0.118 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 76500 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 78000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 140 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 62 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 62 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695990 |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 89.4 LB |
| EAN or UPC | 87796074354 |

