- Single Row Angular Contact Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 200 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 39000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 32500 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695923 |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| I.D. | 110 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 11.38 LB |
| EAN or UPC | 87796074309 |

