- Cam Follower
- 2 1/4" OD Straight Roller
- 7/8" Eccentric Stud
- 7/8-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Enclosure | Sealed |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Roller Type | Straight |
| Stud Type | Eccentric |
| End Type | Metal Plug |
| Inch/Metric | Inch |
| Stud Dia. | 7/8 in |
| Threads per Inch | 14 |
| Roller Dia. | 2 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 3490 lbf |
| Stud Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Thread Size | 7/8 |
| Thread Type | UNF |
| Weight | 1.8 LB |
| EAN or UPC | 651041177680 |

