- Cam Follower
- 60 mm OD V-Groove Roller
- 17 mm Standard Stud
- M14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Inch/Metric | Metric |
| Stud Dia. | 17 mm |
| Enclosure | Sealed |
| End Type | Metal Plug |
| Roller Dia. | 60 mm |
| Dynamic Thrust Load Rating | 3700 N |
| Thread Size | M14 |
| Dynamic Load Rating | 6000 N |
| Roller Width | 33 mm |
| Roller Type | V-Groove |
| Thread Type | UNF |
| Stud Type | Standard |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Stud Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Static Capacity | 2680 N |
| Weight | 1.168 LB |
| EAN or UPC | 651041211681 |

