- Cam Follower
- 2 1/4" OD Flanged Roller
- 7/8" Eccentric Stud
- 7/8-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Roller Dia. | 2 1/4 in |
| End Type | Metal Plug |
| Dynamic Load Rating | 3490 lbf |
| Stud Length | 2 in |
| Threads per Inch | 14 |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1830 lbf |
| Roller Type | Flanged |
| Enclosure | Sealed |
| Thread Type | UNF |
| Inch/Metric | Inch |
| Static Capacity | 2000 lbf |
| Thread Size | 7/8 |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Material | Steel |
| Stud Dia. | 0.875 in |
| Stud Type | Eccentric |
| Flange Thickness | 0.59375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 2.1 LB |
| EAN or UPC | 651041177673 |

