- Cam Follower
- 2 1/2" OD Flanged Roller
- 1" Standard Stud
- 1-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| End Type | Metal Plug |
| Enclosure | Sealed |
| Roller Dia. | 2 1/2 in |
| Thread Type | UNF |
| Stud Length | 2 1/4 in |
| Dynamic Load Rating | 5120 lbf |
| Threads per Inch | 14 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Thread Size | 1 |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Material | Steel |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Roller Type | Flanged |
| Stud Dia. | 1 in |
| Static Capacity | 3120 lbf |
| Stud Type | Standard |
| Dynamic Thrust Load Rating | 2680 lbf |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 651041149250 |

