- Cam Follower
- 2 1/2" OD Flanged Roller
- 1" Eccentric Stud
- 1-14 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Stud Dia. | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Thread Type | UNF |
| Flange Thickness | 19/32 in |
| Dynamic Thrust Load Rating | 2680 lbf |
| Dynamic Load Rating | 5120 lbf |
| Material | Steel |
| Roller Type | Flanged |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Metal Plug |
| Static Capacity | 3120 lbf |
| Roller Dia. | 2 1/2 in |
| Threads per Inch | 14 |
| Stud Length | 2 1/4 in |
| Roller Width | 1 11/16 in |
| Thread Size | 1 |
| Stud Type | Eccentric |
| Enclosure | Sealed |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 651041207639 |

