- 7.09 in Inner Diameter
- 9.84 in Outer Diameter
- 2.72 in Width
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Relubrication Feature | With |
| Bearing Type | Radial |
| End Type | Open End |
| O.D. | 250 mm |
| Outer Ring Width | 2.72 in, 69 mm |
| Dynamic Load Rating | 402 kN |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Static Load Rating | 850 kN |
| Cage Material | Solid Machined |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Width | 2.72 in, 69 mm |
| Radial Internal Clearance | C1 |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 180 mm |
| No. of Rows | Double |
| Tolerance | Class (SP) |
| Series | 49 |
| Inner Ring Width | 2.72 in, 69 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| Cage Type | Solid Machined |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| Weight | 23.215 LB |
| EAN or UPC | 7316577014870 |

