- 5.12 in Inner Diameter
- 7.09 in Outer Diameter
- 1.97 in Width
| Static Load Rating | 390 kN |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Tolerance | Class (SP) |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| No. of Rows | Double |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Series | 49 |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 130 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Relubrication Feature | With |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Cage Material | Solid Machined |
| Cage Type | Solid Machined |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 180 mm |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Dynamic Load Rating | 187 kN |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Steel |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Weight | 9.37 LB |
| EAN or UPC | 7316577723062 |

