- 4.13 in Inner Diameter
- 5.71 in Outer Diameter
- 1.57 in Width
| Radial Internal Clearance | C1 |
| Cage Type | Solid Machined |
| Relubrication Feature | With |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 49 |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Lubrication Hole/Groove | Hole, Groove |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating | 260 kN |
| No. of Rows | Double |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| No. of Ribs - Outer Ring | 3 |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Cylindrical Radial |
| End Type | Open End |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Tolerance | Class (SP) |
| O.D. | 5.71 in, 145 mm |
| Bearing Style | Complete Bearing |
| Precision Rating | ABEC 5 |
| Dynamic Load Rating | 130 kN |
| Bearing Part | Complete Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Multi |
| O.D. Type | Cylindrical |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576611698 |

