- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 2.28 in, 58 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7699079 |
| Inner Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| Preload Level | None |
| I.D. | 200 mm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 360 mm |
| Weight | 56.086 LB |
| EAN or UPC | 7316570694963 |

