- Deep Groove Bearing
- 4.33 in Inner Diameter
- 9.45 in Outer Diameter
- 1.97 in Width
- Bearing Steel Material
| I.D. | 110 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Group 4 (C4) |
| Material | Bearing Steel |
| Relubrication Feature | Without |
| O.D. | 240 mm |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Type | Insulated |
| Series | 63 |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Cage Material | Solid Machined |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Weight | 24.56 LB |
| EAN or UPC | 7316574720569 |

