- Deep Groove Bearing Type
- 90 mm Inside Diameter
- 190 mm Outside Diameter
- 43 mm Width
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 63 |
| Static Load Rating [Max] | 24279 lbf |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Seal Material | Tinplate |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Enclosure | Shield On One Side |
| Material | Hybrid |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 33946 lbf |
| I.D. | 90 mm |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed | 4800 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Weight | 11.055 LB |
| EAN or UPC | 7316576189494 |

