- Deep Groove Bearing Type
- 30 mm Inside Diameter
- 72 mm Outside Diameter
- 19 mm Width
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Seal On Both Sides |
| Dynamic Load Rating | 6654 lbf |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| I.D. | 30 mm |
| Material | Hybrid |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Series | 63 |
| O.D. | 72 mm |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 3597 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.82 LB |
| EAN or UPC | 7316571741550 |

