- Radial Deep Groove Bearing Type
- 17 mm Inner Diameter
- 47 mm Outer Diameter
- 14 mm Width
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Series | 63 |
| I.D. | 17 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Lubricant | Solid oil |
| Cage Material | Bearing Steel |
| O.D. | 47 mm |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Enclosure | Seal On Both Sides |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.262 LB |
| EAN or UPC | 7316574645299 |

