- Deep Groove Bearing
- 2.36 in Inner Diameter
- 4.33 in Outer Diameter
- 0.87 in Width
- Bearing Steel Material
| O.D. Type | Cylindrical |
| Tolerance | Class 5 (P5) |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Group 2 (C2) |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 110 mm |
| Cage Material | Sheet Metal |
| I.D. | 60 mm |
| Relubrication Feature | Without |
| Series | 62 |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| Weight | 1.745 LB |
| EAN or UPC | 7316571088822 |

