- Radial Deep Groove Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 22 mm Width
| Seal Material | Tinplate |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Outer Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Series | 62 |
| Inner Ring Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Grease |
| Weight | 1.812 LB |
| EAN or UPC | 7316574563449 |

