- Deep Groove Bearing Type
- 35 mm Inside Diameter
- 72 mm Outside Diameter
- 17 mm Width
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Cage Material | Non-Metallic |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 35 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Double Sealed |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 3440 lbf |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Lubricant | Grease |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Hybrid |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Dynamic Load Rating | 6070 lbf |
| Series | 62 |
| Weight | 0.571 LB |
| EAN or UPC | 7316571550855 |

