- Deep Groove Bearing Type
- 25 mm Inside Diameter
- 52 mm Outside Diameter
- 15 mm Width
| Fillet Radius | 1 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Material | Hybrid |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 3327 lbf |
| Series | 62 |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| RPM [Max] | 8500 rpm |
| Lubricant | Grease |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating [Max] | 1754 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 52 mm |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Weight | 0.307 LB |
| EAN or UPC | 7316572086933 |

