- Radial Deep Groove Bearing Type
- 105 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 26 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Relubrication Feature | Without |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| I.D. | 105 mm |
| Bearing Type | Radial Deep Groove |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Solid Oil |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. | 160 mm |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Series | 60 |
| Weight | 3.594 LB |
| EAN or UPC | 7316570547924 |

