- Single Row Radial Bearing, 60 mm ID x 95 mm OD x 18 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
applications
- Textiles
- Power tools
- Electric motors
- Pumps
- Gearboxes
features
- Deep, uninterrupted raceway
- Carries axial loads in both directions
- Carries radial loads at high speeds
compliances
- 0
| Bearing Type | Deep Groove |
| Special Features | Grease for High Temperatures |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 23200 lbf |
| Temperature Range [Min] | -4 °F |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Series | 60 |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| icNumber | 7705135 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Max] | 266 °F |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| Enclosure | Seal On Both Sides |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Weight | 0.961 LB |
| EAN or UPC | 7316571555102 |

