- Radial Shaft Seal
- 215.9 mm Shaft Diameter
- 254 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS1 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 215.9 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 254 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Assembled Design |
| Weight | 3.515 LB |
| EAN or UPC | 85311094078 |

