- Radial Shaft Seal
- 520 mm Shaft Diameter
- 580 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 580 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 520 mm |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 10.156 LB |
| EAN or UPC | 85311163118 |

