- Radial Shaft Seal
- 1225.55 mm Shaft Diameter
- 1276.35 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 1276.35 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 1225.55 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Weight | 26.625 LB |
| EAN or UPC | 85311150828 |

