- Radial Shaft Seal
- 460 mm Shaft Diameter
- 520 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 460 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 520 mm |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 9.263 LB |
| EAN or UPC | 85311169233 |

