- Radial Shaft Seal
- 977.9 mm Shaft Diameter
- 1041.4 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 977.9 mm |
| Housing Bore Dia. | 1041.4 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 22.084 LB |
| EAN or UPC | 85311148306 |

