- Radial Shaft Seal
- 380.009 mm Shaft Diameter
- 420.293 mm Housing Bore Diameter
- 19.989 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 380.009 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 420.293 mm |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 3.307 LB |
| EAN or UPC | 85311125345 |

