- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 20.784 LB |
| EAN or UPC | 85311147958 |

