- Radial Shaft Seal
- 952.5 mm Shaft Diameter
- 1003.3 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 1003.3 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 952.5 mm |
| Weight | 19.995 LB |
| EAN or UPC | 85311147675 |

