- Radial Shaft Seal
- 939.8 mm Shaft Diameter
- 990.6 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 990.6 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 939.8 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Weight | 19.844 LB |
| EAN or UPC | 85311147439 |

