- Radial Shaft Seal
- 360 mm Shaft Diameter
- 404 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 360 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 404 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 6.204 LB |
| EAN or UPC | 85311161237 |

