- Radial Shaft Seal
- 914.4 mm Shaft Diameter
- 965.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.223 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 965.2 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 914.4 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 19.544 LB |
| EAN or UPC | 85311155724 |

