- Radial Shaft Seal
- 889 mm Shaft Diameter
- 939.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 889 mm |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 939.8 mm |
| Weight | 19.244 LB |
| EAN or UPC | 85311146357 |

