- Radial Shaft Seal
- 34 mm Shaft Diameter
- 54 mm Housing Bore Diameter
- 9 mm Width
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.015@1000, 0.010@1000-3600 |
| Lip Type | Dual Lip w/One Spring |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Rubber Covered Steel Case |
| Construction | HMSA7 |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Shaft Dia. | 34 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Housing Bore Dia. | 54 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Weight | 0.099 LB |
| EAN or UPC | 85311237956 |

