- Radial Shaft Seal
- 340 mm Shaft Diameter
- 380 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 380 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.093 |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 340 mm |
| Weight | 5.399 LB |
| EAN or UPC | 85311195201 |

