- Radial Shaft Seal
- 340 mm Shaft Diameter
- 372 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 340 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 372 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 5.301 LB |
| EAN or UPC | 85311121880 |

