- Radial Shaft Seal
- 806.45 mm Shaft Diameter
- 857.25 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 806.45 mm |
| Housing Bore Dia. | 857.25 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 12.572 LB |
| EAN or UPC | 85311144209 |

